Chcielibyśmy cieszyć się pięknie kwitnącymi bylinami jak najdłużej, czy jest to możliwe? Regularne wycinanie przekwitniętych pędów kwiatowych może nam w tym pomóc. W ten sposób pobudzimy roślinę do kwitnienia ale również poprawimy jej wygląd. Przez regularne przycinanie bylina wytworzy kolejne pędy.
Byliny po przekwitnięciu nie wyglądają atrakcyjne, ich brązowe zasuszone kwiaty nie stanowią ozdoby ogrodu. Wycinając zaschnięte kwiatostany poprawimy wygląd rabaty ale również pobudzimy roślinę do wytworzenia kolejnych pędów kwiatowych.
Regularne usuwanie zasychających części roślin nie tylko ma za zadanie poprawić estetykę rabaty ale również zapobiec wytworzeniu niepożądanych nasion. Siewki z wielu odmian bylin ogrodowych nie powtarzają cech rośliny matecznej, mają inną budowę kwiatu, inny pokrój, co może zaburzyć wygląd zaprojektowanej rabaty.
Oczywiście nie tyczy się to wszystkich bylin, warto pozostawić kilka pędów kwiatowych u orlika, dziewanny oraz naparstnicy, aby zawiązały się nasiona, dzięki temu otrzymamy nowe młode egzemplarze. Zbyt duża ilość powstałych siewek możemy ograniczyć z łatwością plewiąc je lub przesadzić w inny miejsce.
Przycinamy przekwitnięte kwiatostany oraz zżółknięte liście m.in. czyśćcowi, dzwonkowi skupionemu, funkii, gailardii, jeżówce, lawendzie, liatrii, liliowcom, ostróżkom, przetacznikowi, pysznogłówce, rudbekii oraz szałwi.
W całości wycinamy przekwitnięte pędy kwiatowe u hosty, irysów i liliowców. W połowie września, kiedy liście będą już zasychać możemy przystąpić do wycięcia całej części nadziemnej rośliny nisko przy ziemi.
U brunnery, jeżówek, lawendy, szałwii oraz floksów jeśli liście na łodydze są ładne, i zdrowe możemy uciąć powyżej zdrowego liścia. Jeżeli liście na pędach są pożółkłe lub zasuszone obetnij je u nasady.
Więcej pomocnych informacji jak pielęgnować rabatę bylinową znajdziesz w Kalendarzu prac ogrodniczych znajdującym się w opisie do projektu. Każda rabata dostępna w naszym sklepie OgrodoweRabaty.pl posiada szczegółowy opis zastosowanych roślin oraz porady, jak o nie dbać zaraz po posadzeniu oraz w poszczególnych porach roku.