Byliny, które pozostają przez kilka lat w jednym miejscu nie wykazują już takiej siły wzrostu, jak w pierwszych latach po posadzeniu i kwitną mniej obficie. Korzystnym zabiegiem dla odmłodzenia bylin jest przesadzenie ich lub podzielenie. Jaki termin będzie najlepszy dla poszczególnych roślin? Jak przesadzać byliny?
Większość bylin powinniśmy przesadzać, lub dzielić co 3-5 lat. Zabieg podziału rośliny jest niezbędny jeżeli chcemy utrzymać ich korzystny rozwój. Symptomy, które powinny zwrócić naszą uwagę, że nadszedł czas aby podzielić naszą bylinę:
ewidentnym sygnałem do wykonanie tego zabiegu jest zamieranie środka kępy; środek wielopędowych bylin jest wtedy w znacznie gorszej kondycji niż zewnętrzna część kępy;
zapewnimy roślinie dobre podłoże, a roślina mimo to wykazuje słabe kwitnienie, a jej kwiaty są znacznie mniejsze niż u danej odmiany;
roślina rośnie na żyznym podłożu, a mimo to wypuszcza wiosną mniej pędów niż zwykle, a jej liście są znacznie mniejsze, jest to oznaka osłabienia wzrostu;
rośliny ekspansywne, które wykazują nadzwyczajna siłę wzrostu, szybko się rozrastają poza wyznaczone im miejsce i wypierają inne rośliny ze swojego otoczenia.
Kiedy przesadzać i dzielić byliny?
Przystępujemy do podziału rośliny dopiero po zakończeniu kwitnienia, od końca sierpnia do połowy października. Rośliny, które kwitną aż do października bezpieczniej dzielić wiosną. A kiedy zaczną kwitnąć, obrywamy ich pączki, przez co w pierwszym roku po posadzeniu roślina swoje siły kieruje na rozrost systemu korzeniowego, a nie wydawanie nasion.
Które byliny przesadzać jesienią?
Byliny, które kwitną wiosną lub na początku lata najkorzystniej przesadzać lub dzielić późnym latem lub jesienią. Odpowiednie gatunki: alokazja, bergenia, bodziszek, czyściec wełnisty, dzwonek, floks wiechowaty, funkia, kopytnik, kosaciec, krwawnik, liliowce, ostróżka, parzydło, piwonia, pysznogłówka, tawułka, tojad.
Do gatunków, które najlepiej przesadzać lub dzielić wiosną należą: aster, ciemiernik, chryzantema, przetacznik, serduszka, większość traw ozdobnych, wiesiołek, zawciąg.
Jak przesadzać byliny? Krok po kroku
Bardzo istotne podczas wykopywania byliny jest odpowiednie podlanie rośliny. Roślina powinna być dostatecznie podlana, aby woda przeniknęła do najgłębiej usytuowanych korzeni byliny. Możemy sprawdzić, czy odpowiednio podlaliśmy roślinę wkopując szpadel przy przesadzonej roślinie, i sprawdzając czy całe ostrze pokryła mokra gleba.
Najlepszą porą do dzielenia rośliny jest pochmurny poranek, w takie dni rośliny najmniej ucierpią od ich przesadzania.
Do kopania wykorzystajmy szpadel o szerokim ostrzu lub widły o płaskich zębach.
Zanim przystąpimy do kopania usuńmy chwasty i inne rośliny w obrębie korony przesadzanej byliny.
Bylinę okopujemy dookoła poza obrębem jej korony, wtedy mamy pewność, że uszkodzimy w jak najmniejszym stopniu jej system korzeniowy. Wbijamy szpadel coraz głębiej, tak aby dostań się do korzeni położonych najgłębiej, i jak dźwignią wydobywamy całą bryłę korzeniową.
Pamiętajmy o tym aby bryła korzeniowa pozostała stale wilgotna.
Oczyszczamy bryłę korzeniową ze starych wysuszonych korzeni i podłoża, które tkwi pomiędzy plątaniną korzeni.
Jeżeli chcemy podzielić bylinę, to jest ten moment:
bylinę dzielimy na dwie lub więcej części, przy pomocy szpadla, piły, sekatora, lub ostrego noża;
jeżeli jest to kłącze np. irysa pamiętajmy o cięciu kłącza w taki sposób, aby pozostawić 2-3 pączki, wtedy będziemy mieli większe szanse na przyjęcie się rośliny.
Wcześniej przygotowany dołek zasypujemy do połowy wzbogaconą np. o kompost ziemią, sadzimy roślinę i podlewamy, czekamy aż woda wsiąknie i przysypujemy roślinę do wysokości gruntu i znowu podlewamy.
Dokładnie uklepujemy ziemię wokół rośliny, aby pozbyć się kieszeni powietrznych, które mogą utrudnić przyjęcie się sadzonki.
Podlewamy roślinę regularnie, aby zwiększyć jej szanse na przyjęcie się w nowym podłożu.
Przełom lata i jesieni to wciąż dogodny termin, aby przystąpić do zaaranżowania bylinowej rabaty. Efekty waszej pracy zachwycą i zrekompensują wasz wysiłek w kolejnym roku. Latem na rabacie pojawią się pięknie rozrośnięte i kwitnące byliny, dzięki dobremu przekorzenieniu się roślin jeszcze jesienią poprzedniego roku. Jeżeli jeszcze nie masz pomysłu w jaki sposób skomponować rabatę, spieszymy ci z pomocą w sklepie OgrodoweRabaty.pl.