Trudno wyobrazić sobie ogród bez subtelnych i zwiewnych motyli. Owady te wprowadzają delikatny ruch i dodają rabatom wiele wdzięku. Jeśli chcemy, by motyle często gościły w naszym ogrodzie, posadźmy ich ulubione rośliny. Jak wybrać rośliny wabiące motyle? Podpowiemy ci jak zaprosić motyle do Twojego ogrodu .
Podczas pierwszych ciepłych dni wiosny pojawiają się popularne cytrynki, bielinki i pawiki. Krążą one wokół wiosennych kwiatów poszukując nektaru oraz roślin, na których warto złożyć jajeczka. Im więcej kwiatów zaczyna pojawiać się na letnich rabatach tym więcej gatunków motyli je odwiedza. W sierpniu kiedy na naszych rabatach rośliny są już w pełni rozkwitu i zapraszają owady soczystymi barwami i słodkim zapachem nektaru, obserwować można mnogość gatunków motyli.
Motyle najłatwiej zwabić za pomocą pokarmu. Warto więc założyć rabatę z nektarodajnych roślin. Rabatę należy usytuować w miejscu zacisznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru i obsadzić ją roślinami, które będą kwitły od wczesnej wiosny do jesieni. Dzięki temu motyle chętnie będą odwiedzać naszą rabatę cały sezon. Latem dobrze jest również ustawić płytkie pojemniki z wodą i włożyć do nich korę lub kamyczki, aby motyl mógł na nich usiąść i napić się wody.
Dorosły motyl ma swój życiowy cel, złożenie jajeczek, z których wykluje się następne pokolenie. Dlatego muszą zadbać o to, by potomstwo po wykluciu miało pod dostatkiem pokarmu. Warto w ogrodzie pozostawić gdzieś w koncie roślinę, która będzie rośliną żywicielską dla gąsienic motyla. Rusałka pawik składa jaja na pokrzywie, a jej gąsienice chętnie na niej żerują, gąsienice zieleńczyka ostrężyńca żerują na kruszynie pospolitej, dereniu świdwie, czy żarnowcu miotlastym.
Poszczególne gatunki motyli obserwować możemy w określonym czasie, wynika to z ich cyklu rozwojowego. W jednym pokoleniu pojawiają się czerwończyk dukacik widywany od czerwca do sierpnia, czy zieleńczyk ostrężyniec, którego obserwować możemy tylko wiosną (kwiecień-maj) . Inne widywać będziemy od wiosny do jesieni, gdyż w ciągu roku może pojawić się kilka pokoleń. W ciągu całego sezonu obserwować możemy popularnego motyla rusałkę pawik albo modraszka wieszczka.
Krzewy i krzewinki: barbula klandońska, bluszcz, budleja Dawida (motyli krzew), jeżyny, lilaki, lawenda, maliny, porzeczki, róże, wiciokrzewy, wierzby, wrzosy i wrzośce
Byliny: astry, bodziszki, chabry, dąbrówka rozłogowa, floksy, goździki, hyzop lekarski, jeżówki, kocimiętka, krwawnik, krwawnica, lilie, przegorzan, przetacznik, pysznogłówka, rozchodniki, szafirki, żagwin, werbena patagońska
Rośliny jednoroczne i dwuletnie: aksamitka, cynia, driakiew, groszek pachnący, kosmos, lak, maciejka, niezapominajka, powój, rezeda, smagliczka, uczep, wyżlin.
Hotele dla owadów coraz chętniej są zakładane w naszych ogrodach. Stały się, nie tylko pożyteczne dla samych owadów, ale często są wyjątkową ozdobą dla właścicieli ogrodu. Domki dla motyli charakteryzują się podłużnymi otworami, przez które motyle mogą wejść do swojego zimowego schronienia. Wybierzmy lub pomalujmy domek żywym kolorem, który je przyciągnie, np. różowy, fioletowy, purpurowy.
Kiedy osiągniemy nasz cel możemy poszerzyć naszą wiedzę, próbując zidentyfikować gatunek motyla, który odwiedza nasze kwiaty. Jest to ciekawe doświadczenie zarówno dla dorosłych oraz dla dzieci, u których możemy rozbudzić wrażliwość na otaczający świat i przyrodę.